Dyrk smukke lilla blomster til buketter – i et enkelt højbed.
En skærehave kan være stor med masser af bede og strække sig over et kæmpe areal. En skærehave kan også være et enkelt bed, fx. et højbed. Her får i mit bud på en lilla skærehave i et enkelt bed af palleramme-størrrelse. Blomsterne har forskellige former og vil sammen kunne skabe smukke buketter. Det er derfor muligt at nøjes bare med dette ene bed. Man kan naturligvis også supplere med flere bede i andre farver. Noget mere grønt “buketfyld” ville være godt, for at kunne lave endnu mere fantastiske buketter. Så fx. en række med karse og én med rundbladet hareøre.
Planterne i bedet
Der laves seks rækker på bedets korte led. For at lave bedet skal du bruge følgende:
- Enkeblomst, Scabiosa atropurpurea ‘ Oxford Blue’ – 5 stk
- Løvemund, Antirrhinum majus ‘ Potomac lavender’ – 5 stk
- Frøkenhat, Zinnia elegans ‘Benarys Giant Liliac’ eller ‘Dream Lavender ‘ – 5 stk
- Grøn tobak, Nicotiana langsdorffii – 5 stk
- Dusksalvie, Salvia horminum – lilla – 7stk
- Sommerasters, Callistephus chinensis ‘ Lady coral lavender’ – 5 stk

Sådan gør du
En del af planterne i bedet kan sås direkte på friland, andre er det bedre at forspire inde.
Enkeblomst, Løvemund, Frøkenhat og grøn tobak ville jeg vælge at forspire. Dusksalvie og sommerasters kan lige så fint sås på friland. Har man lyst til at have fuld kontrol over hvilke planter der bliver placeret hvor i bedet er den en god idé at forspire dem alle.
Bliv klogere på hvornår de forskellige blomster skal sås i min såkalender – som findes her.
Læs min guide til forspiring her. Eller blev klogere på både forspiring og direkte såning i min e-bog, som findes her.

Jeg har planer om at dyrke dette bed i år – du kan som altid følge med i min skærehave på min instagramprofil . Det kunne være sjovt at se, hvordan jeres bede efter denne opskrift kommer til at se ud. Tag gerne med #plantelivslillabed hvis I vælger at dyrke det – eller skriv en kommentar herunder.
Tak fordi du læste med – og lad os så få nogle frø i jorden.

Det er så godt at se højden og rækkefølgen. Jeg havde ikke forestillet mig at enkeblomst var så høj selvom jeg havde læst det, så nu skal jeg lige have rykket brikkerne om. Tusind tak
LikeLike
Godt at det kunne hjælpe dine bedplaner til at blive Endnu skarpere. De er ret høje. Selve størrelsen på blomsten er dog lidt fortegnet på tegningen, den er lidt mindre i virkeligheden.
LikeLike